Klubowy Mistrz Polski

WKS „Śląsk” zostaje Klubowym Mistrzem Polski w Biegu na Orientację.

W ostatni weekend września biegacze na orientację z całej Polski stawili się w Szczecinie by zakończyć walkę o tytuł klubowego Mistrza Polski oraz status I, II i III ligowców.
Klubowe Mistrzostwa Polski rozgrywa się w czasie sześciu biegów. Trzy pierwsze (sprint, dystans klasyczny i sztafety 3-osobowe) rozegrano wiosną w okolicach Włocławka. WKS Śląsk wygrał tą rundę z ok 150 punktami przewagi na d kolejnymi zespołami. W szczecinie odbyła się druga runda, która obejmowała nocny sprint, bieg średniodystansowy i sztafetę 7-osobową zwaną „klubową”, w której dwie pierwsze zmiany startują w nocy.

 

Nasza ekipa rozpoczęła świetnie już w pierwszej konkurencji rozgrywanej w piątkowy wieczór wygrywając z drugim zespołem kilkunastoma punktami zwiększając tym samym przewagę z wiosny. W sprincie nocnym świetnie zaprezentowali się najmocniej punktujący seniorzy: Mikołaj Dutkowski, Stanisław Kurzyp i Mikołaj Krawczyński zajmując odpowiednio 3, 4 i 6 miejsce. Równie licznie w czołówce zameldowali się juniorzy: Franek Łagoda, Mikołaj Paterek i Jakub Jończy, którzy również byli w TOP6 zajmując odpowiednio 2, 5 i 6 miejsca. Do pierwszej szóstki w kat. juniorów młodszych wbiegł jeszcze Artur Ważny zajmując 6m. Nasz dorobek w tej konkurencji skutecznie zwiększyły nasze panie, które w seniorkach zajęły miejsca 6, 7, 8, 9 a najlepsza z nich była Agnieszka Cych. W kat juniorów do kobiecego dorobku złoty medal dołożyła Hanna Sudoł, a Katarzyna Ciszek z juniorek młodszych dołożyła brąz. Poza seniorami i młodzieżą swój duży wkład jak zawsze mieli mastersi. Medale w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli Joanna Wysocka, Kostia Majasow, Piotr Cych, Karol Gmur, Kalikst Sobczyński, Remigiusz Widziewicz i Romuald Guga.

Katarzyna Ciszek nocny Sprint

W sobotnie przedpołudnie w bardzo ciekawym terenie na Szczecińskiej Gubałówce wystartowaliśmy na średnim dystansie. Nasi zawodnicy pobiegli znakomicie uzyskując w tej konkurencji 70 pkt. Przewagi nad kolejną ekipą i była to w tym roku największa różnica na pojedynczym biegu. Ponownie błysnęli nasi seniorzy. W 30-osobowej stawce Wojtek Kowalski był pierwszy, Mikołaj Dutkowski trzeci, Stanisław Kurzyp czwarty, a Mikołaj Krawczyński piąty. Za ciosem poszli również juniorzy. Mikołaj Paterek zajął II miejsce, Franek Łagoda IV miejsce, a Kuba Toborek V miejsce. W juniorach młodszych do Top6 wskoczył Janek Majowski na miejscu V. Nasze seniorki zajęły V i VI miejsca (Agnieszka Cych i Hanna Paulava). Trzecia w młodzieżowcach była Ola Ciura, Hania Sudoł ponownie wygrała w juniorach, a najmłodsza z dziewcząt Kasia Ciszek wygrała juniorki młodsze. Mastersi podobnie jak noc wcześniej dołożyli grad medali (Piotr Cych, Karol Gmur, Kalikst Sobczyński, Remigiusz Widziewicz, Romuald Guga i Joanna Wysocka).

Hanna Sudoł potrójnie złota

            Punktem kulminacyjnym rozgrywek były oczywiście sztafety klubowe (7-osobowe). Nasz zespół bronił zwycięstwa w tej konkurencji z zeszłego roku. Wystawiliśmy trzy składy (tyle maksymalnie punktuje w rywalizacji o Klubowe MP). Nasz I zespół od pierwszej zmiany nie oddał prowadzenia. Po dwóch nocnych zmianach mieliśmy przewagi nad drugim zespołem już 9 minut. Kolejni zawodnicy biegli wyśmienicie i przewaga tylko rosła osiągając na mecie kosmiczny wręcz wymiar blisko 27 minut. Nasz zespół biegł w składzie:

Najlepsza sztafeta i szaampan


I zmiana (nocna) – Agnieszka Cych
II zmiana (nocna) – Mikołaj Dutkowski
III zmiana – Hanna Sudoł
IV zmiana – Franciszek Łagoda
V zmiana – Katarzyna Ciszek
VI zmiana – Hanna Paulava
VII zmiana – Wojciech Kowalski
Dwa pozostałe nasze zespoły zajęły odpowiedni 8 miejsce (Weronika Podzińska, Mikołaj Krawczyński, Remek Widziewicz, Kuba Toborek, Romek Guga, Kasia Ciesiółka i Staś Kuurzyp) i 16 miejsce (Ola Ciura, Piotr Cych, Asia Mazurek, Łukasz Strugarek, Antek Kowalski, Justyna Kostrzewska i Przemek Kraszewski) i dzięki ich walce do samego końca wygraliśmy przewagą 5 punktów również tą konkurencję.


WKS „Śląsk” w 35 letniej historii sekcji biegu na orientację po raz dziewiąty sięgnął po klubową koronę. Na drugim miejscu uplasował się UKS Orientuś Łódź, a na trzecim UNTS Warszawa.

 

Bernaciak Aleksander - medale zdobyte na Mistrzostwach Polski
Lp.KonkurencjaMiejsceKategoriaRok
1. MP sztafetowe IIIM212023
2. MP sztafetowe IIM212022
3. MP sztafetowe IIIM212021
4. MP sztafetowe IM212019
5. MP sztafetowe IM212018
6. MP Sztafeta Sprint IIIS212017
7. MP sztafetowe IM2016
8. MP Sztafeta Sprint IIS212016
9. MP sztafetowe IM2015
10. MP sztafetowe IM2014
11. MP nocne IIM212012
12. MP sztafetowe IM2012
13. MP sztafetowe IM2009

 

 

o nasO NAS

O naszej sekcji i trochę o biegu na orientację.
Witamy wszystkich sympatyków biegania po lesie z mapą i kompasem na stronach sekcji biegu na orientację Wojskowego Klubu Sportowego ŚLĄSK. Dla dobra naszej dyscypliny jak i każdego pojedynczego miłośnika orienteeringu zapraszamy wszystkich do współpracy i sportowej rywalizacji.

Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować...
... to jest wśród nas miejsce również dla Ciebie.

Zapisz siebie lub swoją pociechę do naszej sekcji i rozpocznij przygodę na całe życie! Nie ma bardziej urozmaiconego sportu niż biegi na orientację. Dlatego dyscyplina ta przyciąga przede wszystkim ludzi ciekawych nowych doznań, pełnych siły, radości i czasem potrzebujących czegoś ekstremalnego. Choć sport ten nie jest (jeszcze!) tak popularny w Polsce, to możliwość spełnienia się zarówno fizycznego jak i intelektualnego wynagradza brak zainteresowania mediów. Nagrodą są również wyjazdy do krajów skandynawskich czy Czech, gdzie dyscyplina ta jest traktowana na równi z najważniejszymi dyscyplinami olimpijskimi. Bieg na Orientację można zacząć w każdym wieku, organizatorzy zawodów oferują trasy o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych trenerów i zapisać się do jednej z grup treningowych. Na co więc czekasz? Zawodnicy naszej sekcji stanowią o sile Reprezentacji Polski. Co roku nasi juniorzy i seniorzy wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Jak to się dzieję, we Wrocławiu gdzie o las do treningu dość trudno? Profesjonalny system szkolenia najmłodszych, liczne wyjazdowe treningi techniczne, częste wypady na zawody do Czech, to jest to co wyróżnia nas spośród większości klubów w Polsce. Dlatego możemy pochwalić się najlepszymi zawodnikami w kraju - Hanną Wiśniewską, Weroniką Cych, Wojciechem Kowalskim i Wojciechem Dwojakiem,będącymi jednocześnie w światowej czołówce. Już najprawdopodobniej niedługo dołączą do nich kolejni utalentowani juniorzy... może to będziesz Ty lub Twoje dziecko?