agaipiotrKoniec lipca wskazuje, że w tym roku wszystkie międzynarodowe imprezy mistrzowskie w biegu na orientację są już za nami. Rozpoczęło się od Mistrzostw Europy Juniorów (EYOC) rozgrywanych w Słowacji. Nasz klub reprezentowali tam: Agnieszka Mazurek (K16), Agnieszka Cych (K18) i Mikołaj Krawczyński (M18). Sprint, klasyk i sztafety to konkurencję z programu EYOC, na którym nasza reprezentacja wyraźnie zaznaczyła swoją obecność. Piotr Rzeńca z Orientusia Łódź w biegu sprinterskim zdobył złoty medal w kat. M16. Nasi zawodnicy zajęli w tym biegu następujące miejsca: Aga Mazurek K16 była 21, Aga Cych K18 ukończyła na bardzo dobrym 7 miejscu a Mikołaj Krawczyński M18 był 35. Znacznie szczęśliwszy dla nas był drugi dzień zawodów z biegiem klasycznym. Agnieszka Cych w K18 wywalczyła swój drugi "eyocowy" brązowy medal, ale pierwszy indywidualnie (rok wcześniej zdobyła brąz w sztafecie) i był to niewątpliwe najlepszy wynik zawodniczki naszego klubu ze wszystkich mistrzowskich imprez w tym roku (na zdjęciu powyżej ze swoim tatą i trenerem w jednej osobie Piotrem Cychem). Dobrze również pobiegła Agnieszka Mazurek zajmując 20 miejsce, a Mikołaj Krawczyński był 43.

Warte odnotowania jest jeszcze 6 miejsce Piotra Rzeńcy. Na koniec naszym reprezentantom przyszło ścigać się w sztafetach. Niestety w tej konkurencji nasza reprezentacja nie odniosła medalowego sukcesu. Sztafeta z Agą Mazurek w składzie była 9, ekipa Agi Cych ukończyła swój bieg na 10 miejscu, a Mikołaja na 15.

hankaestPo juniorach przyszła kolej na seniorów, którzy startowali w Estonii na mistrzostwach świata. Nasz klub reprezentowany był przez Hannę Wiśniewska, Weronikę Cych i Wojciecha Kowalskiego. Hania startowała na dystansie klasycznym, średnim i w sztafetach zajmując odpowiednio 37, 24 i 16 miejsce (. Były to dobre biegi, a 24 miejsce na średnim dystansie to od kilku lat najlepszy wynik Polaków na tym dystansie w seniorach. Wojciech Kowalski startował w sprintach, średnim i sztafetach. Wojtek niestety nie przebrnął przez kwalifikacje i nie startował w finale sprintu. W biegu na średnim dystansie zajął 40m. a w sztafetach wraz z Bartoszem Pawlakiem i Michałem Olejnikiem ukończyli na 12 miejscu. Weronika startowała tylko w sprincie, sztafecie sprinterskiej i w sztafecie leśnej. Podobnie jak Wojtek nie przeszła kwalifikacji a w sztafetach zajęła 14 (sprinterska) i 16 (leśna) pozycję. W mistrzostwach tych Polacy nie zanotowali spektakularnych sukcesów, a najlepszym wynikiem indywidualnym był właśnie rezultat Hanki na średnim dystansie.

Ledwo rywalizację zakończyli seniorzy do mistrzostw świata przystąpili juniorzy, którym przyszło zmagać się w wymagającym fińskim terenie. Mieliśmy i tam swoją reprezentantkę w osobie Justyny Kostrzewskiej. Justyna pojechała zdobywać doświadczenie, a starty w Finlandii były jej pierwszym kontaktem z mapami w tym kraju. Pierwszym startem były kwalifikacje w średnim dystansie, w którym Justyna nie poradziła sobie z rywalkami i zakwalifikowała się tylko do finału C.W sprincie była 73, a w klasyku 111. Najlepszy wynik z Polaków uzyskała Zuzanna Wańczyk z klubu PUKS Młode Orły, która zajęła na dystansie klasycznym 8 miejsce

wikatwgNa koniec przyszło nam śledzić rywalizację najlepszych sportowców podczas The World Games we Wrocławiu. Również na tej imprezie mieliśmy swoją reprezentantkę w osobie Weroniki Cych, która wspólnie z Olą Hornik, Bartoszem Pawlakiem i Piotrem Parfianowiczem miała przyjemność i zaszczyt reprezentować Polskę. W pierwszym dniu rozgrywany był sprint, w którym Weronika zajęła 31m. (Ola była 15, Bartosz 21, a Piotr 24). Na średnim dystansie rozgrywanym w Trzebnicy Weronika zajęła 31 miejsce (Ola 32, Bartosz 18, Piotr 25). Najwięcej emocji dostarczyły jak zwykle sztafety, w których nasz zespół zajął wysoką 7 pozycję ze stratą do TOP6 tylko 1 sekundy.
Przy okazji wspominając o wynikach chcemy podkreślić, że tą wspaniałą imprezę zorganizował wspólnie z olbrzymia grupą działaczy, sendziów i wolontariuszy nasz zawodnik (równocześnie prezes Dolnoślaskiego Związku Orientacji Sportowej) Wojciech Dwojak.
I to by było na tyle. Nas niezmiernie cieszy fakt, że w każdej z mistrzowskich imprez w biegu na orientację brali udział zawodnicy z naszego klubu. Wyniki były różne w zależności, w którym miejscy przygotowań byli nasi zawodnicy. Niemniej dzięki przede wszystkim medalowi Agnieszki Cych możemy śmiało powiedzieć, że WKS Śląsk spisał się na medal :)

o nasO NAS

O naszej sekcji i trochę o biegu na orientację.
Witamy wszystkich sympatyków biegania po lesie z mapą i kompasem na stronach sekcji biegu na orientację Wojskowego Klubu Sportowego ŚLĄSK. Dla dobra naszej dyscypliny jak i każdego pojedynczego miłośnika orienteeringu zapraszamy wszystkich do współpracy i sportowej rywalizacji.

Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować...
... to jest wśród nas miejsce również dla Ciebie.

Zapisz siebie lub swoją pociechę do naszej sekcji i rozpocznij przygodę na całe życie! Nie ma bardziej urozmaiconego sportu niż biegi na orientację. Dlatego dyscyplina ta przyciąga przede wszystkim ludzi ciekawych nowych doznań, pełnych siły, radości i czasem potrzebujących czegoś ekstremalnego. Choć sport ten nie jest (jeszcze!) tak popularny w Polsce, to możliwość spełnienia się zarówno fizycznego jak i intelektualnego wynagradza brak zainteresowania mediów. Nagrodą są również wyjazdy do krajów skandynawskich czy Czech, gdzie dyscyplina ta jest traktowana na równi z najważniejszymi dyscyplinami olimpijskimi. Bieg na Orientację można zacząć w każdym wieku, organizatorzy zawodów oferują trasy o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych trenerów i zapisać się do jednej z grup treningowych. Na co więc czekasz? Zawodnicy naszej sekcji stanowią o sile Reprezentacji Polski. Co roku nasi juniorzy i seniorzy wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Jak to się dzieję, we Wrocławiu gdzie o las do treningu dość trudno? Profesjonalny system szkolenia najmłodszych, liczne wyjazdowe treningi techniczne, częste wypady na zawody do Czech, to jest to co wyróżnia nas spośród większości klubów w Polsce. Dlatego możemy pochwalić się najlepszymi zawodnikami w kraju - Hanną Wiśniewską, Weroniką Cych, Wojciechem Kowalskim i Wojciechem Dwojakiem,będącymi jednocześnie w światowej czołówce. Już najprawdopodobniej niedługo dołączą do nich kolejni utalentowani juniorzy... może to będziesz Ty lub Twoje dziecko?