Kup bilet
Godziny otwarcia 9:00 - 18:00
Dziś nie posiadamy wolnych biletów. Przepraszamy! Bilety na dziś są już wyprzedane.
Jutro nie posiadamy wolnych biletów. Przepraszamy! Bilety na jutro są już wyprzedane.
Kliknij, aby aktywować kulę ziemską
Wszystko zaczyna się od wody

Centrum wiedzy o wodzie

Wielki #modelZiemi360

Skąd biorą się fale?

Fale mogą powodować: wpadające do wody obiekty, wiatr, płynące statki, ruch płyt tektonicznych, podwodne osuwiska, uwalnianie się gór lodowych i trzęsienia Ziemi.

Czy w głębinach istnieje życie?

Tak! 60% Ziemi zajmują głębiny. Jest tam ekstremalnie ciemno, zimno, ciśnienie jest wysokie nie do wytrzymania, a mimo to toczy się tam życie.

Co świeci w wodzie?

To bioluminescencja. Niektóre bakterie, pierwotniaki, bezkręgowce i ryby wytwarzają światło samodzielnie lub przy pomocy bakterii symbiotycznych.

Jak powstają rafy koralowe?

Rafy powstają z pozostałości koralowców i innych organizmów. To one tworzą fundament raf.

Czy w Bałtyku pływają delfiny?

W Bałtyku zdarzały się sporadyczne wizyty delfinów, natomiast na stałe zamieszkuje nasze wody morświn - waleń mniejszy od delfinów, ale równie inteligentny.

Dlaczego w powietrzu łatwiej poruszać się niż w wodzie?

Woda jest 830 razy gęstsza od powietrza – to najgęstsze płynne środowisko na Ziemi. Opór stawiany w wodzie rośnie gwałtownie wraz z prędkością ruchu.

Czy woda ma wpływ na zdrowie?

Do dziś wykorzystywane są hydroterapia i balneoterapia. Historycznie, przekonanie o leczniczym potencjalne gorących kąpieli sięga aż do IV wieku p.n.e., gdy powstały pierwsze łaźnie rzymskie.

Skąd pochodzą lecznicze wody?

Z wnętrza ziemi. Wody lecznicze w Polsce wydobywane są przede wszystkim w obszarze Karpat i Sudetów (Cieplice-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój,Połanica-Zdrój).

Jak działają wody lecznicze?

Ich składniki mineralne mogą zmieniać odczyn pH soków trawiennych w żołądku i jelitach, uzupełniać niedobory minerałów i oddziaływać na gospodarkę wodno-elektrolitową człowieka.

Jak powstają wodospady?

Wodospady Wiktorii, Iguazu czy Niagara są efektem żłobienia skał przez płynącą wodę. Tak powstają progi skalne i kaskady. Taki rodzaj erozji nazywa się erozją wsteczną.

Czym są podmorskie rzeki?

Zjawisko to jest efektem mieszania się wód o różnym zasoleniu. W efekcie dnem Morza Czarnego płynie ogromna rzeka, która przez 7 km niesie więcej wody niż Nil i Ganges razem wzięte.

Czy wszystkie rzeki uchodzą do mórz i oceanów?

Nie. Okawango nie uchodzi bezpośrednio do morza, a kończy swój bieg na pustyni Kalahari, tworząc śródlądową deltę rozległą na 15 000 km2.

Dlaczego w Polsce jest mało jaskiń?

Jesteśmy nizinnym krajem, a więc trudno o warunki do tworzenia jaskiń. Najgłębsza i najdłuższa (Jaskinia Wielka Śnieżna) ma 824 m głębokości i 22 km długości.

Dlaczego ludzie osiedlają się blisko rzek?

Wylewające rzeki są niebezpieczne. Niemniej ich osady tworzą żyzną terasą zalewową, z której ludzie korzystają np. uprawiając ryż w dolinie Jangcy.

Jak woda tworzy cuda natury?

Tysiące lat temu rzeka Kolorado zaczęła drążyć w skale swe koryto. Mijały wieki, poziom morza obniżył się, a rzeka coraz głębiej wrzynała się w skalne podłoże. Tak powstał obecny cud natury - Wielki Kanion.

Jak starożytni radzili sobie z inżynierią wodną?

Do dziś zachowały się ślady około 200 akweduktów rzymskich. Jednym z najbardziej spektakularnych dzieł był wodociąg Konstantynopola znajdujący się w obecnym Stambule.

Czy ludzie mogliby żyć “na wodzie”?

Takie utopijne miasto, przytwierdzone kablami do dna morskiego, unosiłoby się na powierzchni wody. To pomysł architektów, który powstał w po trzęsieniu Ziemi na Haiti z 2010r.

Jak ważny jest transport morski?

Dla Chin jest bardzo ważny. Szanghaj ma jeden z największych portów na świecie. Każdy okręt, który wpływa do portu może pomieścić 4 kontenery, ważące po 120 ton.

Od jak dawna Wrocław posiada mosty?

Pierwsza wzmianka z roku 1149, mówi o moście łączącym wyspę Piasek z lewobrzeżną osadą. Obecnie w tym miejscu znajduje się most Piaskowy. W wieku XVI miasto liczyło 30 mostów o różnej wielkości i konstrukcji.

Jak pozyskać energię z morza?

Podstawą jest wykorzystanie różnicy poziomów wody. Każdy przypływ i odpływ napędza turbiny. Taka elektrownia działa u ujścia rzeki Rance we Francji. Zaspokaja zapotrzebowanie 130 000 domostw.

Czy istnieją miasta “na wodzie”?

Tak. Wenecja powstała z połączenia 118 wysepek i pali wbitych w dno laguny. Szeregiem kanałów poprzecinany jest również Amsterdam, Brugia, Sztokholm i Alappuzha.

Czy hydroelektrownie dają więcej prądu niż te węglowe?

Tak! Numerem 1. jest Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Ma moc 22,5 GW. Przepuszcza 116 000 m3/s. Największe elektrownie węglowe nie mieszczą się w pierwszej 20. światowego rankingu.

Czy inżynieria wodna ma wpływ na naszą planetę?

Ogromny. Już samo napełnienie zbiornika Zapory Trzech Przełomów sprawiło, że oś obrotu Ziemi przechyliła się (o 2 cm przesunięty biegun geograficzny), a czas obrotu wydłużył się o 0.06 mikrosekundy.

Jak często cząsteczki wody wymieniane są w hydrosferze?

Woda w hydrosferze wymienia się ok. co 2800 lat. Szacuje się, że w ciągu 100 lat cząsteczka wody 98 lat spędza w oceanie, 20 miesięcy jako lód, 2 tygodnie w rzekach i mniej niż tydzień w atmosferze.

Dlaczego lód unosi się na wodzie?

Zmieniając swój stan skupienia, woda w postaci lodu zwiększa swoją objętości o ok. 9%. W konsekwencji lód staje się lżejszy (mniej gęsty) od wody i utrzymuje się na powierzchni zbiornika.

Takie rzeczy tylko w #Hydropolis

  • 7 stałych stref tematycznych
  • cykliczne wystawy czasowe
  • specjalna strefa dla dzieci
  • przestrzeń relaksu ze ścianą zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie

#Batyskaf

Do tej pory więcej ludzi postawiło stopę na Księżycu, niż osobiście podziwiało krajobraz Rowu Mariańskiego. Dwaj śmiałkowie – Jacques Piccard i Don Walsh – 23 stycznia 1960 roku zeszli na dno Głębi Challengera w batyskafie Trieste I. W Hydropolis możesz wejść do wiernej repliki tej maszyny i wyobrazić sobie, co musi czuć człowiek, który znajduje się 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu.

#SymulatorŚniegu

Zobacz śnieżną zamieć z bliska. Burza śnieżna kojarzy się groźnie i prawdopodobnie nikt nie chciałby jej doświadczyć w codziennym życiu lub w wysokich górach. Niemniej, za szkłem, w kontrolowanych warunkach może wyglądać naprawdę magicznie, surrealistycznie. Symulator śniegu to jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji. Robiąc zdjęcie nie zapomnij oznaczyć #Hydropolis #SymulatorŚniegu na Instagramie.

#OgieńZParyWodnej

Specjalna atrakcja w strefie Stany Wody – dzięki niej każdy sprawdzi jak para wodna zamienia się w ogień. Ta niespodzianka ucieszy nie tylko dzieci, ale także ich opiekunów! Dlaczego? Głównie dlatego, że płomienie nie parzą, nie są gorące, a więc są bezpieczne i genialnie pozują do zdjęć. Jeśli uda Ci się jakieś zrobić - dodaj je na Instagramie i oznacz nas hashtagiem #Hydropolis #OgieńZParyWodnej.

#DrukarkaWodna

Drukarka zainstalowana na wysokości wejścia do budynku działa niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. W sezonie wiosenno-letnim wszyscy goście wystawy rozpoczynają zwiedzanie od przejścia przez “ścianę wody”, a konkretniej przez kreowane w wodzie wzory i napisy. Dzięki nim, przejście suchą stopą jest jak najbardziej możliwe! Atrakcja jest czynna tylko w okresie wiosenno-letnim, gdy temperatury nie spadają poniżej 0 stopni.

PN - PT: 9:00 - 18:00

ostatnie wejście o 17:00

WEEKEND: 10:00 - 20:00

ostatnie wejście o 19:00

Średni czas zwiedzania to 2 h Wejścia są limitowane

ze względów bezpieczeństwa maksymalnie 60 osób zwiedzających na każde pół godziny

Mapa obiektu i planowanie wizyty

Kasy biletowe i Hydropolis

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis położone jest w kompleksie budynków należących do MPWiK S.A. we Wrocławiu. Pamiętaj, że pawilon kasowy jest nieco oddalony od samej wystawy (spójrz na mapkę obok).

Jeżeli zamierzasz zakupić bilet w kasie, pamiętaj, by sprawdzić online dostępność biletów. Wpuszczamy 60 gości co każde 30 minut. Ze względu na duże obłożenie, czasem po zakupie biletu trzeba poczekać dłuższy czas na swoją kolej. Lepiej z góry zaplanować wizytę lub kupić bilet online, by uniknąć długiego czasu oczekiwania.

Mapa z zaznaczoną trasą do kas, a następnie Hydropolis.
#HYDROwDOMU, CZYLI HYDROPOLIS ONLINE

Filmy, eksperymenty i wirtualne spotkania z naszymi maskotkami – ośmiornicą, rekinem i szalonym naukowcem!

Zobacz wszystkie materiały
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ HYDROPOLIS

Film informacyjny

Odtwórz i przekonaj się, że Hydropolis to miejsce dla wszystkich - dorosłych, dzieci, indywidualnych gości oraz grup zorganizowanych. Przekonaj się jakie atrakcje kryje w sobie kryje w sobie XIX-wieczny podziemny zbiornik wody czystej. Poczuj jego klimat.

Blog

Wszystko o wodzie i ekologii

Pobierz aplikację

Zwiedzanie Hydropolis z audioprzewodnikiem

Pamiętaj, by zabrać ze sobą słuchawki!

Dzięki wykorzystaniu technologii beaconów lektor opowie o pobliskich eksponatach.

Dodatkowo — w trzech miejscach centrum odkryjesz nasze maskotki — widoczne dzięki technologii Augumented Reality.

Pozwól przeprowadzić się przez najważniejsze punkty wystawy.

Posłuchaj fragmentu naszego audioprzewodnika…

0:00
0:00

Transkrypcja:

Wraki.

Szacuje się, że na dnie mórz i oceanów mogą spoczywać nawet dwa miliony wraków. Mniej więcej do miliona z nich nie dotarli jeszcze żadni badacze. Z pewnością, najbardziej znana jest historia Titanica, który podczas swojego dziewiczego rejsu natrafił na górę lodową i zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.

…i pobierz go na swój telefon zanim rozpoczniesz zwiedzanie.

Co oprócz zgłębiania wiedzy?

Inne atrakcje

Gry interaktywne

Wciągająca zabawa nie tylko dla najmłodszych. Pływanie z delfinami i eksplorowanie dna morskiego to tylko początek.

Bistro i Kawiarnia

Po zakupie biletu zapraszamy do naszego bistro lub kawiarni na pyszną kawę lub słodkie i wytrawne przekąski. Bistro znajduje się na trasie przejścia z pawilonu kasowego na wystawę. Kawiarnia mieści się w środku, tuż obok Strefy Wejścia.

Gift shop

Szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jedną z książek, zabawek i gier edukacyjnych dla dzieci, upominek z Wrocławia lub gadżet Hydropolis.

Multimedialne instalacje

Jest ich ponad 70, a wśród nich - wielki model ziemi z ekranem 360 stopni o długości 65 metrów. Eksponatom towarzyszy ponad 40 artykułów naukowych.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Hydropolis? Tematyka ekologiczna jest Ci bliska? Zostaw nam swój adres e-mail. Wrócimy do Ciebie od czasu z garścią aktualności i ciekawostek.

E-mail To pole jest wymagane